Negativa pozitivního myšlení.

V těchto dnech jsem se nechal inspirovat jedním šamanem k napsání tohoto článku. Je to nějaký Rudá Iandé. Je Brazilec, a pro naše potřeby mu můžeme říkat Rudo. Myslím, že se zlobit nebude. Já sice nejsem žádný šaman, i když jsem už vícekrát dostal avízo, že na to mám jakési předpoklady. Nezkoumal jsem to. Netoužím být šamanem. A Rudovi můj nedostatek šamanismu chybět nebude.

Nyní je skutečně velmi moderní online vzdělávání. Neustále se objevují noví a noví guruové, kteří mají patent na všechno. A ten patent spočívá v pozitivním myšlení a imaginací svého vytouženého cíle. Je až neuvěřitelné, kolik lidí na to slyší. Vypadá to velmi jednoduše a lákavě. Vždyť stačí, když budu pozitivně myslet a představovat si, jak jsem nesmírně bohatý, a je to. Vesmír mě vyslyší a vše mi na stříbrném podnose naservíruje až k nohám. Jenže já, a ani Rudo, s tím velmi nesouhlasíme a vypadá to tak, že ani vesmír. I Rudo  má kopec roboty s tím, aby pomohl těmto nešťastníkům, kteří se chytili do pasti „pozitivního mantrizmu."cry

Při touze po bohatství a dokonalosti dosahujeme přesný opak. Žijeme v přesvědčení, že správné a dokonalé je jen pozitivní myšlení a neustále přihlouplé se usmívat. Zapomínáme na to, že celek může být dokonalý jen tehdy, když obsahuje absolutně všechno. Skutečně úplně všechno a zároveň tam nic není navíc.

A on dokonalý je takový, jaký je. Jsme tedy absolutně dokonalí i bez těchto pozitivních „nedokonalosti." Tedy i negativní emoce a nálady jsou naší součástí. To vše k nám patří. Úspěch si ztotožňujeme s penězi a ty považujeme za absolutní vrchol našeho snažení. Ale není to tak. Peníze jsou jen prostředkem na koupi různých materiálních a nemateriálních statků. 

Svobodný život se za ně koupit nedá. A množství bohatých, dokonce velmi, velmi bohatých, vůbec neví, co to vlastně svobodný život je. Neznají to. Žijí v zajetí svých přeludů a strachu o svůj majetek. Neustále musí s někým soupeřit a bojovat o toto své postavení. A samozřejmě, že tu máme i množství takových, kteří odrazu ucítili šanci zbohatnutí na lidské hlouposti a chamtivosti. Ta je tím největším stimulem našeho ekonomického rozvoje a bude zároveň i našim hrobem. Takže pokud nabídneme lidem bohatství i s návodem, který nazveme „tajemstvím," tak úspěch je zaručen.

Tajemství vždy zabíralo. Ale je třeba to ještě trochu vyšperkovat. „Učte se jen od těch nejlepších!" K tomu přidám fotku bohatého pána, jak mě důvěrně objímá kolem ramen a mám i důkaz. Jsem „nejlepší," protože mám fotku s „nejlepším!" A já vás to naučím a prozradím vám to tajemství. Ale nebude to zadarmo. Vy my za to tajemství zaplatíte, a ne málo. A jaké je to tajemství? „No musíte pozitivně myslet !!!" Už jste to slyšeli a četli nejméně tisíckrát. A jakou vám dám záruku?

„Nóóó, kdyby vám to přece jen nefungovalo, tak chyba je určitě na vaší straně, protože nemyslíte dost pozitivně, nebo… A za to já nepřebírám odpovědnost. Nebo vám do třiceti dnů vrátím peníze když... „A následuje výčet všech, kterým to funguje a jsou nadšení, jak se jim změnil život díky pozitivnímu myšlení a „nejlepšímu" učiteli.

"Nejlepší! Nejlepší! Nejlepší!"

Stále chceme být nejlepší, nejbohatší, nejkrásnější a potřebujeme neustále něco dokazovat. Ale kdo je skutečně ten nejlepší, nejbohatší, nejkrásnější a nevím ještě jaké mám vymyslet nej? Je to někdo z těch, kteří právě teď zaplavují internet svými argumenty a důkazy vlastní výjimečnosti? Proč chtějí tedy za to peníze, když tvrdí, že jsou nejlepší a chtějí nám jen pomoci?

Vždyť když chci někomu pomoci, pomůžu mu. A nic za to nechci! Pokud však chci za to peníze, je to už obchod a já chci vydělat na dotyčném  nešťastníkovi. A to jsem „nejlepší" učitel, obchodník, nebo co vlastně? Já jsem o tom přesvědčen, že nejlepší učitel je život. A místo toho, abychom ho žili, opravdu si pomáhali, radovali se a poznávali radosti a strasti života, hrajeme falešnou hru na úspěch. yell Myslím, že být jen bohatý, to určitě není úspěch. A to je pro mě příliš malý cíl. No přežít bohatý a svobodný život, to už je něco jiného. Jsem přesvědčen o tom, že se potřebujeme naučit spolupracovat a pomáhat, myslím skutečně pomáhat těm druhým, žít svobodný život. A to bude úspěch, pokud dokážeme odvrátit katastrofu, která se na nás řítí. Zabíjíme tuto planetu a ničíme život. A to je ten nejlepší učitel. Je trpělivý a neustále nám dává šanci. No my si namísto užitečnosti vybíráme pofidérní úspěch.

Zaplaťme za skutečné hodnoty, když už chceme a musíme platit. Cestujme, poznávejme, a spolupracujme, abychom mohli zachránit, co se ještě zachránit dá. Když už si to jednou koupím, nepotřebuji platit za další a další vylepšení a kurzy. A ani nechci. Chci mít z toho užitek a nikoli neustálou trauma, že jsem „nedokonalý" a stále potřebuji něco na svém „úspěchu" měnit. Chci si své peníze užít.

Chci žít svůj život. Chci žít a pomoci žít i druhým.

 

Pokračování příště ...

Pin It