Jak dozrává sen?

Tento článek jsem začal psát už před rokem. A stále se jím zabývám. Sny mě fascinují. Někdy mám ve snu pocit, že to je skutečné. A někdy se mi zas zdá, že to jsem už zažil, nebo se mi to zdálo.

Jaký je vlastně význam snů? Tuhle otázku si pokládám opakovaně. Nejen já, ale i ostatní lidé si pokládají tuhle otázku už celá staletí. Ptají se, zkoumají a vykládají sny podle různých snářů, podle přání vykladačů anebo snících. Za výklad snů se v minulosti odměňovalo, ale i popravovalo. Jaká je tedy pravda?  Co je vlastně úlohou snů? Má nás pobavit, má nám ukázat řešeni našeho problému, který nejsme schopní vidět v bdělém stavu, anebo je to všechno úplně, ale úplně jinak? A proč jsem si vybral právě tohle téma? Proč tu chci psát o snech, i když nejsem psycholog ani psychiatr, či vykladač snů? Přivedli mě k tomu moje sny. A dnes je právě 17. listopad, kdy je výročí odvážných studentů, kteří měli také svůj sen.

Já si píši celá léta deník, kde si každé ráno zapíšu pár větami to, co bylo předcházející den zajímavé, a pokud si pamatuji tak i to, co se mi přisnilo. Je to běžný ranní rituál. Udělám si kafe a zapíši si, co jsem si zapamatoval. 

Už se těším na to, když si to časem přečtu a budu si smět znova přiblížit své sny. Jak se vyvíjely a kam mě směrovaly, anebo kudy jsem jich směroval já? To je otázka na kterou hledám odpověď. Minulý týden se mi tři dny po sobě snili sny s obdobnou tématikou. V prvním snu jsem řešil čest a odpovědnost.  Byly to nepříjemné situace. V první jsem měl rozhodnout, zda příjmu odpovědnost za své konáni, a postavím se čelem k danému problému. Po druhé, jestli pomůžu známému, i když nejsem přesvědčen o správnosti jeho konání,  a vím, že je taký jistý ničema, jako ti, které viní. Šlo vlastně o mou odolnost vůči korupci. No a do třetice jsem věděl o utajovaní faktů odpovědnými vyšetřovateli a měl jsem se rozhodnout, co s tím provedu. Samozřejmě, že ani v jednom případu jsem se nedověděl, jak jsem ve snech konal, protože jsem se probudil. Znáte to? Chcete vědět, jak to dopadne a v tom se sen končí pro samotní probuzení. Jako ve filmu. Právě když je to nejzajímavější a jsme celí napjatí, se děj filmu přeruší.  Reklama anebo pokračování příště. Takže to se už zřejmě nikdy nedovím.

Věnujete pozornost svým snům, anebo jste jich už dávno pohřbili hluboko v zapomnění? Máte sen, který chcete dosnít? Snili jste někdy o dalekých a dobrodružných cestách? Snili jste někdy o Zemi plné lásky, čistoty a pohody? Já ano. Země bez válek, násilí a intrik. A hlavně bez politiků, jejich podlých činů a nechutných billboardů. Jeden ze snů jsem si splnil, když jsem letos navštívil tropy. 

Na další cestu se začínám připravovat, ale ještě o tom nebudu mluvit. Když to bude jasné, oznámím vám to, a rád.

No můj největší sen je vzdělávací společnost. Mám sice radost z toho, když vidím jak se mění pohled na vzdělávání. Ale zároveň jsem i trochu zklamaný, když vidím, kolik se objevilo koučů. Vypadá to tak, že každý chce jen radit tomu druhému, jak má žít a co má dělat, aby byl úspěšný. A úspěšný znamená být bohatý a být denně na síti a vyjadřovat se ke všemu, mít na fb tisíce fanoušků a neustále shánět dalších. Já to však vidím jinak.Být svobodný je pro mě ta nejvyšší meta. A to byl ten původní plán pro celé lidstvo na této planetě. Lidé se jaksi odklonily od tohoto plánu a nyní tápou a hledají různé náhrady. Svobodný člověk může být i bohatým i úspěšným ale opačně to jaksi nefunguje. Bohatý a úspěšný neznamená automaticky i svobodný. Přemýšleli jste někdy nad tím?

Příště to bude o tom "proč?"

Pin It